Ezen a héten következő eszközöket hallgattam meg:
- ATH-R70x professzionális nyitott referencia fejhallgató
- ATH-M70x professzionális monitor fejhallgató
Az érdekesség a mostani tesztben, hogy az új 70-es széria a legdrágább profi felhasználási minőséget célozza be. Körülbelül 2015 közepén jelentek meg ezek a fülesek és azóta egyre jobban érdekeltek. A márkát pedig akkor kedveltem meg, mikor meghallgattam az M50x-et akció közben.
Az R70x-et kimondottan mixing és mastering feladatok ellátására is ajánlják, míg az M70x-et studio felvételhez javasolják, ahol fontos a zártság.
Külsőségek
Ízléses és megfelelő mennyiségben alkalmazta a gyártó a fém és műanyag keverékét az egyes részeken, például az R70x-nek a legkülső nagy összekötő pántja és a külső hálója teljesen fémből van, míg az M70x-nél a külső védő-kagylók és a pánt van fémből.
Mindkét esetben aranyozott végű kábel és átalakítót találunk, valamint az R70x esetén egy bársony zsákocskát, az M70x-nél pedig egy zipzáros keménytokot kapunk mellékelve.
Az R70x-nek egyedi kábele van, ahol is felcserélhetjük tetszőlegesen a bal-jobb oldalakat. A kábel hangszóró felőli végein egyedi mini-jack csatlakozók vannak, amiket elforgatással le lehet zárni.
Hangzás
Ultra részletes, gyors, gazdag és dinamikus hangjuk van. A térérzet levegője, mélysége, sűrűsége is kiemelkedik. Az általam hallott eddigi legjobb füles. Előtte sokat olvastam a standardnek számító Sennheiser HD600-ról, azonban a szárazsága és a basszus hiánya nem győzőtt meg. Az R70x és M70x hangképe nagyrészben azonos, kb. 1-2% százaléknyi eltérést találtam a közép és magas tartományban.
Nyitottat vagy zártat?
Halk környezetben (halk szobában) érdemesebb a nyitottat választani, mert természetesebb és légiesebb érzete van használatkor, emellett pedig hosszabb ideig használható elfáradás nélkül a zárthoz képest.
Utazáshoz pedig az M70x-et ajánlanám pont a zártsága miatt.
Szerencsére a nyitott változatnál a számomra közepes hangerő használata esetén sincs nagy szivárgás. Mivel ilyet még nem sokat használtam, ezért ez meglepett és nagyon örültem neki.
Összefoglalás
Előnyök:
- részletes hangkép és dinamika
- a nyitott változat pehelykönnyű, olyan mintha súlytalan lenne
- igényes felépítés és anyaghasználat
- az R70x a nagy ellenállástól függetlenül kihajtható egy Steinberg UR22-vel, de akár okostelefonról is, extra erősítő nélkül
- kifogástalan hangzás mindkét változatban
Hátrányok: nincs
Összegzés: nagyszerű fülesek, amik hozzák az elvárt high-end színvonalat a 95-120 ezer Ft-os tartományban. Hosszabb alkalmakra érdemes a nyitottat választani.
Ez az a füles, amit az agyondícsért Sennheiser HD600-tól egy 100 ezer feletti fülestől elvártam volna akkoriban. Szerencsére nem kell tovább keresnem, ugyanis másnap megvásároltam az R70x-et gondolkodás nélkül.
A következő időszakban a zenehallgatás és a zenei munkák összes fázisában (zenekészítés, sound design, mixing, mastering) alkalmazni fogom hangfal használata mellett.
Zárásként megemlítem, hogy a cég Japánban tervezte és gyártotta a darabot, szóval a minőségre nem lehet panasz. Pengepontos.
Alternatívák
Régebben tartottam egy másik tesztet, ahol meghallgattam a HD600-at és a DT880-at. Utóbbi nagyon tetszett, a HD600 viszont ultraszárazon szólt, basszusok nélkül, szinte hallgathatatlanul rosszul esett. Ezen elvileg a HD650 azóta javított, de még nem volt hozzá szerencsém, ahogy az AKG K7xx-hez sem.
- AKG K7xx széria
- Beyerdynamic DT880
- Sennheiser HD650
- Sennheiser HD600
Játszási lista
A zenéket úgy válaszottam ki, hogy legyen benne akusztikus és elektronikus darab is, magas és alacsony dinamikákkal együtt.
- Noisia – Collider
- Noisia and Amon Tobin – Sunhammer VIP
- Noisia – Split The Atom
- Noisia – Motion Blur
- deadmau5 – Strobe (Dimension Remix)
- Daft Punk – Get Lucky
- Diana Krall – Frim Fram Sauce
- Ellie Goulding – Love Me Like You Do
- Adele – Skyfall
- Sam Smith – Writing’s On The Wall
- London Grammar – Hey Now (Tensnake Remix)